Tektit | Vltavín | Nesměň | 5,22g

Kód: 79
7 200 Kč
Vyprodáno

Vltavín: 15 milionů let starý návštěvník z Bavorska

Detailní informace

Detailní popis produktu

Vltavíny jsou známé od pravěku, kdy se využívaly k výrobě různých nástrojů. Zkoumat se začaly ke konci 18. století, a později vznikla teorie, že se jedná o horniny sopečného původu. Brzy se ovšem ukázalo, že jejich příběh bude jiný. A že v něm svou roli může hrát i vesmír.

Vltavíny by skutečně bez dopadu vesmírného tělesa nevznikly. Nejsou to ale meteority samotné, nýbrž tektity. Slovo „tektit“ má původ v latině, znamená něco přetaveného, změněného tavením, a napovídá tak, o jaký materiál se jedná. Jde o přírodní sklo, které vzniklo v důsledku nárazu meteoritu do zemského povrchu.

Vltavíny jsou staré přibližně 15 milionů let a vznikly pravděpodobně v důsledku dopadu obrovského meteoritu, který vytvořil dnešní Rieský kráter nedaleko Norimberku. Jeho kolize se zemským povrchem vymrštila proudy tekutého materiálu, který během letu ztuhl a dopadl na území dnešního Česka, Saska a Rakouska.

Země v místech dopadu byla díky tomu pokryta miliony vltavínů, pouhé jedno procento z nich se ale dochovalo dodnes. Zbytek nenávratně podlehl erozi. I proto jsou podobné kousky, jako je ten v naší nabídce, vzácné a vyhledávané.

Vltavíny jsou jediné evropské tektity, a jako jedny z mála na světě jsou také dokonale čiré. Všechny ostatní tektity mají tmavě hnědou až černou barvu a průsvitnosti je u nich možné dosáhnout pouze nařezáním na velmi slabé plátky. Vltavíny jsou oproti tomu charakteristické svou zelenou barvou a také tím je dána jejich obliba a vysoká poptávka po nich.

Hmotnost: 5,22 g
Rozměry: 32 mm x 15 mm x 12 mm
Zajímavost: Vznikl dopadem meteoritu stovky kilometrů od místa nálezu.

Doplňkové parametry

Kategorie: Exkluzivní meteority
Záruka: doživotní
Hmotnost: 0.052 kg
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz