Meteorit | Vaca Muerta | Mesosiderit | 1328g

Kód: 61
84 900 Kč
Skladem

Vaca Muerta: Století zapomenutý mesosiderit

Detailní informace

Detailní popis produktu

Roku 1861 objevuje skupina horníků u města Taltal v oblasti Antofagasta na severu Chile zhruba dva metry hluboký a deset metrů široký kráter, z jehož dna vytěží neobvykle velké množství rudy. Doufají, že v ní po jejím zpracování naleznou stříbro. To se sice nestane, o rok později ale Chilský geolog Ignacy Domeyko zjistí, že horníci narazili na něco ještě mnohem vzácnějšího.

Na zbytky meteoritu. Několik kusů se tak dostává do sbírek tamních univerzit a meteorit je pojmenován podle dřívějšího názvu blízkého dolu – Vaca Muerta, což ve španělštině znamená „mrtvá kráva“. Na celé další století se ale na meteorit a místo jeho nálezu zapomene. Až v roce 1985 bratři Martinezové identifikují pádové pole o velikosti cca 12 x 2 km a v něm nalézají další meteority. Celkem jde dodnes o téměř čtyři tuny materiálu, přičemž odhadovaná původní hmotnost při vstupu do atmosféry je až šest tun. Pozemské stáří meteoritu je odhadováno na 240 tisíc let.

Tento meteorit patří do vzácné skupiny mesosideritů, což jsou kameno-železné meteority, které vznikly srážkou dvou velkých vesmírných těles. Vaca Muerta je jedním z největších dosud nalezených meteoritů z této nepříliš velké skupiny.

Hmotnost: 1 328g
Místo nálezu: Taltal, severní Chile
Složení: přechodový typ mezi železnými a kamennými meteority
Zajímavost: Meteorit známý už od roku 1862, který byl ale „znovuobjeven“ až v 80. letech 20. století.
Rozměry: 180 x 115 x 100 mm

Doplňkové parametry

Kategorie: Exkluzivní meteority
Hmotnost: 1 328 g
Rozměry: 180 x 115 x 100 mm
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz