Meteorit | Muonionalusta | Železný | 12880g

Kód: 001
249 000 Kč
Vyprodáno

Muonionalusta: Meteorit, který na vás čekal za polárním kruhem milion let

Detailní informace

Detailní popis produktu

Na Zemi dopadl meteorit Muonionalusta před 800 000 až 1 000 000 let, na místo za polárním kruhem nedaleko dnešní švédské vesnice Kitkiöjoki. Jeho pouť tím ale neskončila. Během zaledňování naší planety byly totiž jednotlivé kusy druhotně transportovány na jiná místa, než je jejich původní pádové pole. V roce 1906 jsou zmiňovány první objevy těchto kusů a o čtyři roky později je meteorit pojmenován podle nedalekého města a řeky Muonio – Muonionalusta. Název pochází z finštiny a jeho význam je překvapivě jednoduchý. „Po proudu řeky od Muonia“.

Tento konkrétní kus váží téměř 13 kg a je jedinečný svou nádhernou strukturou Widmanstättenových obrazců, které na jeho očištěném povrchu tvoří pravidelné mřížování. Dělají z něj skutečný umělecký předmět, který dává na první pohled najevo, že nepochází z naší planety. Tyto obrazce souvisejí se strukturou meteoritu tvořenou destičkovými krystaly taenitu a kamacitu. Objevil je v roce 1808 hrabě A. J. von Widmanstätten a jsou jasným důkazem mimozemského původu tělesa, jelikož dosud nikdy nebyly pozorovány v pozemském železu. Jejich vznik je přisuzován několik milionů let trvajícímu chladnutí kovu ve stavu beztíže.

Meteorit Muonionalusta je klasifikován jako oktaedrit třídy IVA právě podle osmibokých krystalů nerostu kamacitu. Kusy tohoto meteoritu, které se najdou ve velkých hloubkách často přesahujících i šest metrů, jsou za tisíce let pobytu v ledovcových morénách více či méně zkorodované a některé obsahují i vzácný troilit – minerál, který se vyskytuje výhradně v meteoritických železech.

Nálezy částí meteoritu Muonionalusta byly dříve poměrně hojné, jeho zásoby se v zemi ale již výrazně ztenčily a hledačské výpravy se dnes často vracejí s prázdnou. Každý takový neúspěch pak znamená, že již objevené kusy - obzvláště v této velikosti - nabývají na ceně.

Hmotnost: 12 880 g
Místo nálezu: Kitikiöjoki, Švédsko
Složení: přes 91% železa, cca 8,4% niklu, stopové množství vzácných prvků: 0,33 ppm galia, 0,133 ppm germania a 1,6 ppm iridia, stopové množství minerálů: chromit, daubréelit, schreibersit, akaganéit a inkluze troilitu a stishovitu.
Zajímavost: Krásně viditelné Widmanstättenovy obrazce na povrchu
Rozměr: cca 320 x 195 x 75 mm

Doplňkové parametry

Kategorie: Exkluzivní meteority
Záruka: doživotní
Hmotnost: 12.88 kg
? Velikost: 320 x 195 x 75 mm
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz