Meteorit | Bechar 003/006 - Lunar | Achondrite | 22.5g

Kód: 105
24 750 Kč
Skladem

Klasifikovaný lunární meteorit, půlený.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tento meteorit stejně jako další lunární meteority v naší nabídce vznikl dopadem jiného meteoritu na měsíční povrh a odmrštěním části horniny zpět do vesmíru. Přestože Měsíc máme ze všech vesmírných těles nejblíže, lunární meteority tvoří pouhých 0,08 % všech nalezených meteoritů. Pro svou vzácnost, krásu a zásadní roli, kterou Měsíc sehrál a brzy znovu sehraje v objevování naší Sluneční soustavy, by tento typ meteoritu němel chybět v žádné sbírce milovníků vesmíru.

Tento konktétní kus nalezený v roce 2022 v lokalitě Bechar v západním Alžírsku vyniká svým úzkým profilem díky kterému nabízí velkou plochu řezu při relativně malé hmotnosti. Lze tak dobře studovat úchvatnou strukturu měsíční horniny.

Měsíční meteority patří mezi vzácnou kategorii achondritů - tedy kamenných meteoritů bez charakteristických chondrulí, malých zrnek z roztavených minerálů. Odlišují se tím, že na rozdíl od mnoha jiných kamenných meteoritů nevznikají z vesmírného "prachu". Naopak, pocházejí přímo z vesmírných těles jako je Měsíc, Mars, větších asteroidů nebo dokonce zaniklých planet.

Chemické složení těchto měsíčních meteoritů se liší od běžných pozemských hornin a meteoritů. Je však snadno identifikovatelné a odpovídá vzorkům Měsíce, které byly přivezeny na Zemi během misí Apollo.

 

Rozměry: 50x38x23mm

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz