Meteorit | NWA 7397 - Mars | Shergottit | 39.96g

Kód: 159
89 000 Kč –22 %
mars prodano
89 000 Kč –22 % 69 000 Kč
Skladem

Neobvykle velký kus Marsu, svědek drtivého dopadu cizího tělesa povrch Marsu před dvěma miliony let.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Mars. Rudá planeta, která vábí fantazie mnoha vědců, umělců i prostých lidí. Bude ještě dlouho trvat než na něm spočine lidská noha. Jeho kousek však můžete v ruce držet už teď, zkoumat ho dle libosti a dát volný průchod i vašim fantaziím. Jak je to možné?

Před zhruba 2 miliony let, na povrchu Marsu, v oblasti bohaté na temné, čedičové planiny, došlo k masivnímu události kdy se Mars otřásl pod silou nesmírného impaktu. Obří asteroid se srazil s planetou s takovou silou, že vyvrhl tuto čedičovou horninu až do vesmírného prostoru rychlostí, která překonala gravitační vliv Marsu a poslala tak části horniny na dlouhou, osudovou cestu skrz solární soustavu.

V roce 2012, v odlehlé části Maroka, oči beduínského pastevce zamířily dolů, když zahlédl něco neobvyklého na písečném povrchu. Byl to malý kámen, nesoucí s sebou příběh starý miliony let, tajemství, které čekalo na odhalení. Pastevce lákala jeho neobvyklá struktura a zvláštní vzhled. Byl to meteorit.
Za nedlouho se meteorit dostal do ruky dvěma vědcům - Dr. A. Irvingovi a S. Kuehnerovi z University of Washington, kteří meteorit určili jako Shergottit - skupinu meteoritů pojmenované podle meteoritu Shergotty, který byl nalezen roku 1865 v Sherghati v Indii.

Tento Shergottit z Maroka je nejen vzácný, ale také krásný. Můžete u něj pozorovat jak zčernalou krustu, která vunikla při průletu naší atmosférou, tak vnitřek obsahující krásně vypracované krystaly pyroxenu, které obklopují malé krystaly olivínu a chromitu. Zajímavá textura vznikla pravděpodobně v důsledku rychlého ochlazení horniny z magmatických teplot. Ale to nebylo všechno - zrnka minerálu živce se přeměnila na sklo, svědectví o silném rázovém tlaku, který hornina zažila, když byla z povrchu Marsu vyvržena nesmírně energetickým impaktem.

Tento kousek Marsu vážící téměř 40g patří mezi největší úlomky tohoto meteoritu, které lze stále koupit. Většina je již součástí vzácných sbírek a jejich cena stále stoupá.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz