Meteorit | Muonionalusta | Železný | 7170g

Kód: 025
149 000 Kč
Skladem

Nalezený arktický klenot: Meteorit Muonionalusta

Detailní informace

Detailní popis produktu

Přibližně před milionem let spadl meteorit Muonionalusta poblíž švédského města Kitkiöjoki, těsně za polárním kruhem. Následné zalednění rozptýlilo jeho kusy z původního místa dopadu. Tento meteorit, pojmenovaný v roce 1910 podle sousední oblasti Muonio, je známý svými složitými vzory Widmanstättenovými obrazci - důkaz mimozemského původu -, které značí jeho jedinečnou strukturu krystalů taenitu a kamacitu.

Tento přes 7 kg vážící meteorit třídy IVA oktaedrického tvaru, který se vyznačuje osmistěnnými krystaly kamacitu, je příkladem kosmické krásy a odlišnosti. Je potřeba mít na paměti, že s každá další výprava za polární kruh je méně úspěšná a stejnou úměrou roste cena tohoto meteoritu.

Muonionalusta, který obsahuje 91 % železa, 8,4 % niklu a vzácné prvky jako galium, germanium a iridium, je svědectvím o mimořádných zázracích vesmíru. Jeho nápadné povrchové vzory, viditelné stopy chromitu, daubreelitu, schreibersitu, akaganeitu, troilitu a stishovitu z něj činí vyhledávaný kosmický klenot.

Hmotnost: 7170 g
Místo nálezu: Kitikiöjoki, Švédsko

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz