Meteorit | Mars Shergottite | Amgala 001 | 6,15 g

Kód: 322
Tip
12 300 Kč
Skladem

Marsovský meteorit typu Shergotitte s názvem Amgala 001

Detailní informace

Detailní popis produktu

Na konci roku 2022, v nehostinné krajině Saguia el Hamra v Západní Sahaře, se odehrála událost, která dodnes přitahuje pozornost meteoritových nadšenců z celého světa. Amgala 001, meteorit pocházející z Marsu, byl objeven poblíž vesnice Meharrize.

Said Muftah Bachir a Ziyao Wang, dva zkušení sběratelé, společně zakoupili 12 kilogramů tohoto vzácného nálezu, včetně největšího kusu vážícího 5 200 gramů. Mark Lyon, další vášnivý sběratel, získal 19 165 gramů meteoritu od dvou různých prodejců, zatímco Aziz Habibi přidal do své kolekce 3 500 gramů od jiného prodejce.

Fyzické charakteristiky Amgala 001 odhalují jeho neobyčejnou cestu vesmírem. Povrch kamenů je počasím zbarvený do hněda a má charakteristický hrbolatý vzhled. Když však odborníci přistoupili k detailnější analýze, uvnitř objevili svěží zelenošedé jádro, prozářené tmavšími olivínovými fenokrysty, které dodávají meteoritu jeho jedinečnou krásu.

Nejkrásnější částí meteoritu je však tenká šoková žíla, která vznikla v důsledku obrovského tlaku a teploty při průletu metoeoritu atmosférou. Tento konkrétní kousek jsem zakoupili přímo od Marka Lyona. Jeho další majitel tak bude teprve 4. v pořadí.

Více informací o složení:
Petrografická studie, provedená A. Irvingem z UWS a P. Carpenterem z WUSL, odhalila složitou strukturu Amgala 001. Zónované olivínové fenokrysty, až 2 mm dlouhé, jsou obklopeny zrnitým matrixem, tvořeným převážně zónovaným klinoenstatitem a maskelynitem ve tvaru lopatek, spolu s doplňkovými minerály jako jsou alkálie obsahující živec, pyrrhotit, ulvöspinel, ilmenit, baddeleyit a chlorapatit.

Další informace o meteoritu Amgala 001 v našem článku.

Cena zahrnuje:

- dopravu zdarma v rámci ČR
- ručně vyrobenou krabičku z topolového dřeva
- certifikát pravosti na japonském papíru s unikátním katalogovým číslem a hologramem

Váha: 6,15 g

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz