Meteorit | Erg Chech 002 | Achondrit | 28,11g

Kód: 85
70 000 Kč
Vyprodáno

Erg Chech 002: Prastará vesmírná láva, starší než Země

Detailní informace

Detailní popis produktu

V květnu 2020 se objevil fascinující nález v regionu Erg Chech v západní Sahaře. Skupina badatelů, která zasvětila svůj život hledání meteoritů, objevila v rozlehlém písečném moři neobvyklý pevný předmět. Již při prvotním odkrytí bylo zřejmé, že tento objekt se zapíše do análu historie. Před zraky těchto výzkumníků ležel meteorit, který se nijak nepodobal žádnému jinému dosud objevenému. Následné studie prokázaly, že se jedná o kus horniny starý zhruba 4,566 miliardy let, tedy starší než naše Země, jež se formovala o 23 milionů let později.

Tento kus historie, dnes známý jako meteorit Erg Chech 002, pochází z velkého tělesa sluneční soustavy, protoplanety, kde vznikl díky sopečné činnosti. Tak vznikl kousek pradávné lávy, který je dnes považován za nejstarší objekt sluneční soustavy, jaký kdy lidstvo objevilo. Podle vědeckých studií se jeho původní planeta formovala pouze dva miliony let po vzniku sluneční soustavy a meteorit se od ní odpojil asi o milion let později. Domněnka je, že tato planeta byla následně absorbována jednou z větších planet v naší sluneční soustavě.

Fragment, který nabízíme váží neuvěřitelných 28 g a jeho chemické složení je pozoruhodné, protože se odlišuje se od většiny ostatních meteoritů. Erg Chech 002 je téměř celý tvořen krystaly s vysokým obsahem křemene, což je u meteoritů mimořádné. Významné jsou v něm také nádherné krystaly pyroxenu, které tvoří zelené a průsvitné části. Erg Chech 002 je zařazen mezi andezitové meteority, což je velmi vzácné. Z více než 3000 známých meteoritů pocházejících z různých planet a asteroidů tvoří většinu bazaltové horniny a andezitové meteority jsou opravdu výjimkou. Tato skutečnost naznačuje, že meteorit Erg Chech 002 se musel formovat uvnitř planety s velkým množstvím vody. Navíc, izotopy kyslíku v něm se neshodují s žádným jiným achondritem – meteoritem z Měsíce, Marsu nebo asteroidů, jako je Vesta.

Zatím bylo objeveno přibližně 30 kg různě velkých fragmentů a další nálezy se už téměř nevyskytují. To znamená, že množství nalezeného materiálu je pravděpodobně konečné a cena tohoto unikátního meteoritu bude pravděpodobně postupně stoupat.

Hmotnost: 28,11 g
Místo nálezu: Erg Chech, Alžírsko
Zvláštní pozoruhodnost: Stvořen z lávy starší než naše planeta Země.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz