Meteorit | Lunární NWA 13788 | Achondrit | 36,4g

Kód: 64
Akce
64 900 Kč –30 %
lunar prodano
64 900 Kč –30 % 44 900 Kč
Skladem

NWA 13788: Kus Měsíce na planetě Zemi

Detailní informace

Detailní popis produktu

Meteority z Měsíce jsou vzácným druhem meteoritů patřících do skupiny achondritů, tj. kamenných meteoritů. Jejich specifikem je, že neobsahují chondrule (drobná zrnka z roztavených minerálů) jako běžné kamenné meteority díky tomu, že nevznikají z „vesmírného prachu“, ale pocházejí z vesmírných těles jako Měsíc, Mars, nebo různé větší asteroidy či již neexistující planety. Na Zemi se dostanou, jako v tomto případě, dopadem jiného meteoritu na povrch Měsíce, který díky nízké gravitaci vystřelí zpět do vesmíru kusy horniny. Některé z nich pak dopadnou na Zemi v podobě meteoritu. Taková souhra okolností je relativně vzácným jevem a měsíčních meteoritů proto není mnoho. První takový byl nalezen až v roce 1979 v Antarktidě, a celkově jen cca 0,08 % všech nalezených meteoritů pochází z Měsíce. Na území České republiky nebyl žádný lunární meteorit nikdy v historii nalezen.

Složení těchto meteoritů není typické pro pozemské horniny ani jiné meteority a je velmi snadno rozpoznatelné. Navíc se shoduje s kusy Měsíce dopravenými na Zemi misemi Apollo.

Meteorit NWA (zkratka pro Northwest Africa) 13788 byl nalezen v provincii Ouargla v Alžírsku v roce 2020. Celková nálezová hmotnost všech kusů je dnes zhruba 3 kg.

Vzorek má krásnou tmavě hnědou až černou kůru a řez by odhalil světlé a tmavé část v tmavé matrici.

Hmotnost: 36,4g
Místo nálezu: Ouargla, severovýchodní Alžírsko
Zajímavost: Jeden z pouhých 0,08 % nalezených meteoritů pocházejících z měsíce
Rozměry: cca 39 x 31 x 24 mm

Doplňkové parametry

Kategorie: Exkluzivní meteority
Hmotnost: 36,4g
Rozměry: cca 37 x 31 x 24 mm
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz