Impaktit | Libyské sklo | 317,9g

Kód: 58
39 900 Kč
Momentálně nedostupné

Libyjské sklo: Ozdoba náhrdelníku faraona Tutanchamona

Detailní informace

Detailní popis produktu

Zhruba před 28,5 miliony let, v době třetihor, zasáhl libyjskou poušť obrovský meteorit o průměru cca 1–1,5 km, teplotou přesahující 1 700 °C roztavil okolní písek a vytvořil tak nejčistší přírodní křemenné sklo, jaké existuje, s vysokým obsahem SiO2 (až 99 %). Po meteoritu pravděpodobně zůstal nedávno objevený kráter Kebira o průměru cca 31 km.

Libyjské sklo (LDG - Libyan Desert Glass) má žlutou, někdy mírně nazelenalou barvu a nachází se v mnoha různých velikostech od kousků o hmotnosti jednotek gramů až po kusy, jejichž hmotnost dosahuje 30 kg, přičemž nejvzácnější a sběratelsky nejvíce ceněné jsou kusy čiré. Větší kusy bývají mívají většinou mléčné zabarvení, některé kousky pro změnu obsahují hnědé inkluze, u kterých se ukázalo, že chemickým a izotopovým složením odpovídají kamennému meteoritu. Jedná se tak s největší pravděpodobností o hmotu původního meteoritu, který způsobil jejich vznik.

Většina kusů se nalézá na ploše o rozloze cca 80 x 25 km v jihozápadní části Egypta na hranici s Libyí ve Velkém písečném moři. Libyjské sklo nevzniklo jako klasické tektity (např. český vltavín), které byly vyvrženy do vzdálenosti někdy i tisíců kilometrů, ale jedná se o impaktit, který vznikl přímo v místě dopadu, kdy byly roztavené kusy vyvrženy maximálně do vzdálenosti desítek kilometrů.

Výzkumníci se o libyjském skle dozvídají až v roce 1932, kdy ho objevuje expedice P. A. Claytona. Ten ho také spolu s Leonardem Jamesem Spencerem poprvé podrobněji představuje a popisuje veřejnosti. Jak ale ukázaly archeologické nálezy, libyjské sklo se využívalo už ve starověkém Egyptě. Náhrdelník faraona Tutanchamona objevený v jeho hrobce roku 1922 obsahuje skarabea vytvořeného právě z tohoto impaktitu, stejně jako rukojeť jeho dýky. V době nálezu a dalších deset let poté ale nikdo nebude tušit, o jaký materiál se jedná.

Kus libyjského skla v naší nabídce je unikátní svojí velikostí, obsahem inkluzí ze zdrojového meteoritu, a také povrchem, který je z části hladký (část nacházející se nad povrchem) a z části matný (část nacházející se pod zemí).

Hmotnost: 317,9 g
Místo nálezu: Libyjská poušť, egyptsko-libyjská hranice
Složení: Oxyd křemičitý (až 99 % hmotnosti)
Zajímavost: Materiál využívaný pro výrobu šperků už ve starověkém Egyptě
Rozměr: cca 110 x 66 x 51 mm

Doplňkové parametry

Kategorie: Exkluzivní meteority
Hmotnost: 317,9 g
Rozměry: 110 x 66 x 51 mm
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz